大阳城集团娱乐app网址-线路检测_欢迎您

<cite id="npnlp"><mark id="npnlp"><i id="npnlp"></i></mark></cite>

        xml:space="preserve">
        xml:space="preserve">
        November 23, 2020 72°F

        2020 Election Results

        Results last updated at ...

        U.S. House of Representatives

        back to top

        U.S. House District 18
        Candidate
        votes
        Brian Mast (GOP)
        Incumbent
        253,286
        56.3%
        Pam Keith (Dem)
        186,674
        41.5%
        K.W. Miller (NPA)
        9,760
        2.2%
        100% of vote
        U.S. House District 20
        Candidate
        votes
        Alcee Hastings (Dem)
        Incumbent
        253,661
        78.7%
        Greg Musselwhite (GOP)
        68,748
        21.3%
        100% of vote
        U.S. House District 21
        Candidate
        votes
        Lois Frankel (Dem)
        Incumbent
        237,925
        59%
        Laura Loomer (GOP)
        157,612
        39.1%
        Charleston Malkemus (NPA)
        7,544
        1.9%
        100% of vote
        U.S. House District 22
        Candidate
        votes
        Ted Deutch (Dem)
        Incumbent
        235,764
        58.6%
        James Pruden (GOP)
        166,553
        41.4%
        100% of vote
        U.S. House District 23
        Candidate
        votes
        Debbie Wasserman Schultz (Dem)
        Incumbent
        221,239
        58.2%
        Carla Spalding (GOP)
        158,874
        41.8%
        100% of vote
        U.S. House District 24
        Candidate
        votes
        Frederica Wilson (Dem)
        Incumbent
        218,825
        75.6%
        Lavern Spicer (GOP)
        59,084
        20.4%
        Christine Olivo (NPA)
        11,703
        4%
        100% of vote
        U.S. House District 26
        Candidate
        votes
        Carlos Gimenez (GOP)
        177,223
        51.7%
        Debbie Mucarsel-Powell (Dem)
        Incumbent
        165,407
        48.3%
        100% of vote
        U.S. House District 27
        Candidate
        votes
        Maria Elvira Salazar (GOP)
        176,141
        51.4%
        Donna Shalala (Dem)
        Incumbent
        166,758
        48.6%
        100% of vote
        Advertisement

        State Races

        back to top

        CONSTITUTIONAL AMENDMENTS

        Amendment 1 - Require Citizenship To Vote
        Candidate
        votes
        Yes (Yes)
        8,291,118
        79.3%
        No (No)
        2,164,786
        20.7%
        100% of vote
        Amendment 2 - Raise Minimum Wage
        Candidate
        votes
        Yes (Yes)
        6,377,444
        60.8%
        No (No)
        4,111,094
        39.2%
        100% of vote
        Amendment 3 - Top-Two Open Primaries
        Candidate
        votes
        Yes (Yes)
        5,840,881
        57%
        No (No)
        4,403,757
        43%
        100% of vote
        Amendment 4 - Require Amendments to Pass Twice
        Candidate
        votes
        No (No)
        5,347,025
        52.5%
        Yes (Yes)
        4,842,690
        47.5%
        100% of vote
        Amendment 5 - Extend Save Our Homes
        Candidate
        votes
        Yes (Yes)
        7,468,660
        74.5%
        No (No)
        2,557,657
        25.5%
        100% of vote
        Amendment 6 - Extend Vet Prop Tax Discount
        Candidate
        votes
        Yes (Yes)
        9,286,643
        89.7%
        No (No)
        1,063,348
        10.3%
        100% of vote

        FLORIDA SENATE

        State Senate District 29
        Candidate
        votes
        Tina Polsky (Dem)
        155,444
        55.7%
        Brian Norton (GOP)
        123,854
        44.3%
        100% of vote
        State Senate District 31
        Candidate
        votes
        Lori Berman (Dem)
        Incumbent
        155,183
        62.2%
        Tami Donnally (GOP)
        94,433
        37.8%
        100% of vote
        State Senate District 35
        Candidate
        Shevrin Jones (Dem)
        Running Unopposed
        Precinct data not yet available
        State Senate District 37
        Candidate
        votes
        Ileana Garcia (GOP)
        104,533
        48.5%
        Jose Rodriguez (Dem)
        Incumbent
        104,512
        48.5%
        Alex Rodriguez (NPA)
        6,366
        3%
        100% of vote
        State Senate District 39
        Candidate
        votes
        Ana Maria Rodriguez (GOP)
        123,499
        55.6%
        Javier Fernandez (Dem)
        95,075
        42.8%
        Celso Alfonso (NPA)
        3,633
        1.6%
        100% of vote

        FLORIDA HOUSE

        State House District 81
        Candidate
        votes
        Kelly Skidmore (Dem)
        51,827
        59.1%
        Saulis Banionis (GOP)
        35,918
        40.9%
        100% of vote
        State House District 82
        Candidate
        votes
        John Snyder (GOP)
        64,762
        64.9%
        Elisa Ackerly (Dem)
        35,002
        35.1%
        100% of vote
        State House District 85
        Candidate
        votes
        Rick Roth (GOP)
        Incumbent
        60,814
        56.6%
        Jim Carroll (Dem)
        46,653
        43.4%
        100% of vote
        State House District 86
        Candidate
        votes
        Matt Willhite (Dem)
        Incumbent
        49,399
        56.7%
        Susan Kufdakis Rivera (GOP)
        37,670
        43.3%
        100% of vote
        State House District 87
        Candidate
        votes
        David Silvers (Dem)
        Incumbent
        30,194
        62.5%
        Herb Sennett (GOP)
        18,132
        37.5%
        100% of vote
        State House District 88
        Candidate
        votes
        Omari Hardy (Dem)
        52,779
        73.8%
        Danielle Madsen (GOP)
        16,253
        22.7%
        Rubin Anderson (NPA)
        2,464
        3.4%
        100% of vote
        State House District 89
        Candidate
        votes
        Mike Caruso (GOP)
        Incumbent
        55,999
        55.6%
        Jim Bonfiglio (Dem)
        44,700
        44.4%
        100% of vote
        State House District 90
        Candidate
        votes
        Joseph Casello (Dem)
        Incumbent
        52,027
        59.6%
        Lydia Maldonado (GOP)
        35,315
        40.4%
        100% of vote
        State House District 91
        Candidate
        votes
        Emily Slosberg (Dem)
        Incumbent
        67,418
        63.6%
        Sayd Hussain (GOP)
        38,510
        36.4%
        100% of vote
        State House District 92
        Candidate
        votes
        Patricia Hawkins-Williams (Dem)
        Incumbent
        49,439
        81.2%
        Nancy St. Clair (NPA)
        11,474
        18.8%
        100% of vote
        State House District 93
        Candidate
        votes
        Chip LaMarca (GOP)
        Incumbent
        54,522
        55.3%
        Linda Gonzalez (Dem)
        44,139
        44.7%
        100% of vote
        State House District 96
        Candidate
        Christine Hunschofsky (Dem)
        Running Unopposed
        Precinct data not yet available
        State House District 101
        Candidate
        votes
        Marie Woodson (Dem)
        51,160
        74.1%
        Vincent Parlatore (GOP)
        17,912
        25.9%
        100% of vote
        State House District 103
        Candidate
        votes
        Thomas Fabricio (GOP)
        41,711
        54.2%
        Cindy Polo (Dem)
        Incumbent
        35,273
        45.8%
        100% of vote
        State House District 104
        Candidate
        votes
        Robin Bartleman (Dem)
        50,781
        57.9%
        George Navarini (GOP)
        36,878
        42.1%
        100% of vote
        State House District 105
        Candidate
        votes
        David Borrero (GOP)
        38,411
        53.7%
        Maureen Porras (Dem)
        33,145
        46.3%
        100% of vote
        State House District 110
        Candidate
        votes
        Alex Rizo (GOP)
        34,010
        59.8%
        Annette Collazo (Dem)
        22,884
        40.2%
        100% of vote
        State House District 111
        Candidate
        votes
        Bryan Avila (GOP)
        Incumbent
        32,430
        64.9%
        Ross Hancock (Dem)
        17,555
        35.1%
        100% of vote
        State House District 112
        Candidate
        votes
        Nicholas Duran (Dem)
        Incumbent
        40,039
        53%
        Bruno Barreiro (GOP)
        35,482
        47%
        100% of vote
        State House District 114
        Candidate
        votes
        Demi Cabrera (GOP)
        43,420
        54.4%
        Jean-Pierre Bado (Dem)
        36,412
        45.6%
        100% of vote
        State House District 115
        Candidate
        votes
        Vance Aloupis (GOP)
        Incumbent
        47,529
        57.3%
        Franccesca Cesti-Browne (Dem)
        35,400
        42.7%
        100% of vote
        State House District 116
        Candidate
        votes
        Daniel Perez (GOP)
        Incumbent
        48,746
        62.9%
        Bob Lynch (Dem)
        28,812
        37.1%
        100% of vote
        State House District 118
        Candidate
        votes
        Anthony Rodriguez (GOP)
        Incumbent
        47,001
        60.1%
        Ricky Junquera (Dem)
        31,248
        39.9%
        100% of vote
        State House District 119
        Candidate
        votes
        Juan Fernandez-Barquin (GOP)
        Incumbent
        50,794
        65.3%
        Imtiaz Mohammad (Dem)
        26,969
        34.7%
        100% of vote
        State House District 120
        Candidate
        votes
        James Mooney (GOP)
        45,665
        55%
        Clint Barras (Dem)
        37,386
        45%
        100% of vote

        FLORIDA SUPREME COURT

        Florida Supreme Court - Retain Carlos Muniz
        Candidate
        votes
        Yes (Yes)
        6,285,741
        65.8%
        No (No)
        3,274,027
        34.2%
        100% of vote

        COURT OF APPEALS

        Retain Judge Alan O. Forst - 4th District Court Of Appeal
        Candidate
        votes
        Yes
        1,147,876
        64.1%
        No
        641,562
        35.9%
        Precinct data not yet available
        Retain Judge Mark W. Klingensmith - 4th District Court Of Appeal
        Candidate
        votes
        Yes
        1,121,291
        63%
        No
        657,937
        37%
        Precinct data not yet available
        Retain Judge Martha C. Warner - 4th District Court Of Appeal
        Candidate
        votes
        Yes
        1,372,006
        77%
        No
        408,774
        23%
        Precinct data not yet available
        Advertisement

        Broward County

        back to top

        COUNTY RACES

        State Attorney
        Candidate
        votes
        Harold Fernandez Pryor (DEM)
        582,880
        63.5%
        Gregg Rossman (REP)
        334,684
        36.5%
        100% of vote
        Public Defender
        Candidate
        votes
        Gordon Weekes (DEM)
        696,373
        96%
        WRITE-IN
        28,753
        4%
        100% of vote
        Broward County Sheriff
        Candidate
        votes
        Gregory Tony (DEM)
        577,695
        63.3%
        H. Wayne Clark (REP)
        292,798
        32.1%
        Charles "Chuck" Whatley (NPA)
        37,499
        4.1%
        WRITE-IN
        4,183
        0.46%
        100% of vote
        Supervisor Of Elections
        Candidate
        votes
        Joe Scott (DEM)
        594,841
        64.8%
        Catherine McBreen (REP)
        320,404
        34.9%
        WRITE-IN
        2,408
        0.26%
        100% of vote
        County Commissioner - District 7
        Candidate
        votes
        Timothy "Tim" Ryan (DEM)
        74,523
        94%
        WRITE-IN
        4,756
        6%
        100% of vote
        County Commissioner - District 9
        Candidate
        votes
        Dale V.C. Holness (DEM)
        81,284
        98%
        WRITE-IN
        1,636
        2%
        100% of vote
        Circuit Judge, Broward County, Group 16
        Candidate
        votes
        George Odom Jr
        393,664
        50.1%
        Dennis Bailey
        392,547
        49.9%
        100% of vote
        School Board At Large - Seat 9
        Candidate
        votes
        Debra Hixon
        550,522
        67.3%
        Jeff Holness
        267,766
        32.7%
        100% of vote
        Broward Soil And Water Conservation District - Seat 5
        Candidate
        votes
        Fred Segal
        492,994
        62.8%
        Beau Simon
        291,445
        37.2%
        100% of vote
        Broward County Ballot Question
        Candidate
        votes
        Yes
        562,177
        67.1%
        No
        275,046
        32.9%
        100% of vote
        Broward County Charter Question
        Candidate
        votes
        Yes
        540,829
        64.4%
        No
        298,922
        35.6%
        100% of vote

        Broward municipal races

        back to top

        Coconut Creek: Referendum 1
        Candidate
        votes
        Yes
        20,474
        85.9%
        No
        3,373
        14.1%
        100% of vote
        Coconut Creek: Referendum 2
        Candidate
        votes
        Yes
        22,170
        89.2%
        No
        2,671
        10.8%
        100% of vote
        Coconut Creek: Referendum 3
        Candidate
        votes
        Yes
        17,032
        71.9%
        No
        6,642
        28.1%
        100% of vote
        Coconut Creek: Referendum 4
        Candidate
        votes
        Yes
        19,419
        81.5%
        No
        4,398
        18.5%
        100% of vote
        Coconut Creek: Referendum 5
        Candidate
        votes
        Yes
        18,188
        77.4%
        No
        5,310
        22.6%
        100% of vote
        Coconut Creek: Referendum 6
        Candidate
        votes
        Yes
        17,850
        75.2%
        No
        5,895
        24.8%
        100% of vote
        Coconut Creek: Referendum 7
        Candidate
        votes
        Yes
        20,503
        85.1%
        No
        3,594
        14.9%
        100% of vote
        Coconut Creek: Referendum 8
        Candidate
        votes
        Yes
        18,814
        77.4%
        No
        5,509
        22.6%
        100% of vote
        Coconut Creek: Referendum 9
        Candidate
        votes
        Yes
        13,699
        57.4%
        No
        10,152
        42.6%
        100% of vote
        Coconut Creek: Referendum 10
        Candidate
        votes
        Yes
        15,478
        66.7%
        No
        7,723
        33.3%
        100% of vote
        Coconut Creek: Referendum 11
        Candidate
        votes
        No
        13,845
        56.8%
        Yes
        10,536
        43.2%
        100% of vote
        Coconut Creek: Referendum 12
        Candidate
        votes
        Yes
        14,470
        61.1%
        No
        9,219
        38.9%
        100% of vote
        Coconut Creek: Referendum 13
        Candidate
        votes
        Yes
        19,847
        85.1%
        No
        3,481
        14.9%
        100% of vote
        Coconut Creek: Referendum 14
        Candidate
        votes
        Yes
        19,478
        83.9%
        No
        3,725
        16.1%
        100% of vote
        Coconut Creek: Referendum 15
        Candidate
        votes
        Yes
        16,288
        70.7%
        No
        6,735
        29.3%
        100% of vote
        Coconut Creek: Referendum 16
        Candidate
        votes
        Yes
        17,732
        77.1%
        No
        5,279
        22.9%
        100% of vote
        Coconut Creek: Referendum 17
        Candidate
        votes
        No
        11,694
        50.5%
        Yes
        11,446
        49.5%
        100% of vote
        Coconut Creek: Referendum 18
        Candidate
        votes
        Yes
        14,132
        60.9%
        No
        9,074
        39.1%
        100% of vote
        Cooper City: Mayor
        Candidate
        votes
        Greg Ross
        11,912
        65.8%
        Mike Bufalo
        6,198
        34.2%
        100% of vote
        Cooper City: Commission District 4
        Candidate
        votes
        Ryan Shrouder
        5,652
        32.4%
        Jennifer Goldfarb
        4,146
        23.7%
        Joshua Giancarlo
        3,276
        18.8%
        Amy Rosen
        2,222
        12.7%
        Marty Sherwood
        2,169
        12.4%
        Josh Giancarlo
        0
        0%
        100% of vote
        Coral Springs: Commissioner Seat 3
        Candidate
        votes
        Nancy Metayer
        19,149
        31%
        Randal Cutter
        18,137
        29.3%
        José "Joe" Morera
        8,442
        13.7%
        Noor Fawzy
        6,777
        11%
        Andy Kasten
        4,704
        7.6%
        Joshua Giancarlo
        2,645
        4.3%
        Abel Pena
        1,988
        3.2%
        Jose "Joe" Morera
        0
        0%
        100% of vote
        Coral Springs: Commissioner Seat 5
        Candidate
        votes
        Joy Carter
        35,741
        64%
        Cathy Remy
        20,067
        36%
        100% of vote
        Dania Beach: City Commission(Three seats go to the top vote-getters)
        Candidate
        votes
        Tamara James
        6,019
        28.2%
        Marco Salvino Sr
        3,550
        16.6%
        Joyce Davis
        3,328
        15.6%
        Bill Harris
        3,242
        15.2%
        Tony Suriani
        2,702
        12.7%
        Bobbie Grace
        2,506
        11.7%
        Vanesa Lougheed
        0
        0%
        100% of vote
        Davie: Referendum 1
        Candidate
        votes
        Yes
        38,264
        83.1%
        No
        7,787
        16.9%
        100% of vote
        Davie: Referendum 2
        Candidate
        votes
        No
        23,365
        51.1%
        Yes
        22,367
        48.9%
        100% of vote
        Davie: Referendum 3
        Candidate
        votes
        Yes
        32,306
        71.4%
        No
        12,955
        28.6%
        100% of vote
        Davie: Referendum 4
        Candidate
        votes
        Yes
        29,030
        66.6%
        No
        14,589
        33.4%
        100% of vote
        Davie: Referendum 5
        Candidate
        votes
        No
        19,645
        50%
        Yes
        19,621
        50%
        100% of vote
        Davie: Referendum 6
        Candidate
        votes
        Yes
        34,804
        83.7%
        No
        6,800
        16.3%
        100% of vote
        Davie: Referendum 7
        Candidate
        votes
        Yes
        33,209
        79.5%
        No
        8,540
        20.5%
        100% of vote
        Davie: Referendum 8
        Candidate
        votes
        Yes
        20,014
        50.6%
        No
        19,517
        49.4%
        100% of vote
        Davie: Referendum 9
        Candidate
        votes
        Yes
        28,126
        66.2%
        No
        14,392
        33.8%
        100% of vote
        Davie: Referendum 10
        Candidate
        votes
        Yes
        34,853
        80.2%
        No
        8,582
        19.8%
        100% of vote
        Davie: Referendum 11
        Candidate
        votes
        No
        23,185
        53.5%
        Yes
        20,156
        46.5%
        100% of vote
        Fort Lauderdale: Mayor
        Candidate
        votes
        Dean Trantalis
        49,301
        57.5%
        Kenneth Cooper
        36,500
        42.5%
        100% of vote
        Fort Lauderdale: City Commissioner District 2
        Candidate
        votes
        Steven Glassman
        15,928
        73.1%
        Kyle Gibson
        5,862
        26.9%
        100% of vote
        Hallandale Beach: Mayor
        Candidate
        votes
        Joy Cooper
        7,346
        48.3%
        Joy Adams
        4,823
        31.7%
        Carmen Gimenez
        3,038
        20%
        100% of vote
        Hallandale Beach: Commission Seat 3
        Candidate
        votes
        Anabelle Lima-Taub
        4,515
        31.3%
        Cynthia Cabrera
        4,505
        31.2%
        Matthew "Matt" Lorenzo
        1,589
        11%
        Javonta McCoy
        1,561
        10.8%
        Maggie Ivanovski
        1,554
        10.8%
        Ann Shires-Henigson
        714
        4.9%
        100% of vote
        Hallandale Beach: Commission Seat 4
        Candidate
        votes
        Michele Lazarow
        5,504
        37.7%
        Dmitriy Yakubovich
        4,028
        27.6%
        William "Bill" Julian
        2,396
        16.4%
        Ruel Miles
        2,150
        14.7%
        Rodger Skipper
        536
        3.7%
        100% of vote
        Hollywood: Commission District 2
        Candidate
        votes
        Linda Anderson
        3,086
        35.7%
        Peter Hernandez
        2,734
        31.6%
        Mitch Anton
        1,414
        16.4%
        Stephanie Anderson
        1,406
        16.3%
        100% of vote
        Hollywood: Commission District 4
        Candidate
        votes
        Adam Gruber
        5,310
        49.8%
        Richard Blattner
        3,600
        33.8%
        Guy Silla
        1,753
        16.4%
        100% of vote
        Hollywood: Commission District 6
        Candidate
        votes
        Linda Sherwood
        6,433
        67.4%
        Jack Izzo
        3,113
        32.6%
        100% of vote
        Lauderdale Lakes: Commission Seat 4
        Candidate
        votes
        Karlene Maxwell-Williams
        5,191
        40.7%
        Mark Spence
        4,388
        34.4%
        Sandra "Sandy" Davey
        3,175
        24.9%
        100% of vote
        Lauderhill: Seat 1
        Candidate
        votes
        Lawrence "Jabbow" Martin
        10,457
        36.8%
        Mae Smith
        9,734
        34.3%
        Eric Reid
        8,223
        28.9%
        100% of vote
        Lauderhill: Seat 2
        Candidate
        votes
        Melissa Dunn
        13,301
        47.2%
        Richard Campbell
        12,160
        43.2%
        Kelvin Haynes
        2,695
        9.6%
        100% of vote
        Lauderhill: Seat 3
        Candidate
        votes
        Ray Martin
        10,824
        38.5%
        Kelly "Big Man Kelly" Davis
        9,534
        33.9%
        Nadia Assad
        7,792
        27.7%
        100% of vote
        Margate: Seat 1
        Candidate
        votes
        Anthony Caggiano
        12,660
        49.6%
        Lesa "Le" Peerman
        7,160
        28%
        Charlie Artner
        5,722
        22.4%
        100% of vote
        Margate: Seat 2
        Candidate
        votes
        Arlene Schwartz
        15,328
        62%
        Dan Booker
        9,375
        38%
        100% of vote
        Margate: Seat 4
        Candidate
        votes
        Tommy Ruzzano
        16,796
        66.3%
        Bill Busch
        8,552
        33.7%
        100% of vote
        North Lauderdale: Commission District C
        Candidate
        votes
        Regina Martin
        3,513
        84.2%
        Antony Hunter
        660
        15.8%
        100% of vote
        Oakland Park: Commission
        Candidate
        votes
        Aisha Gordon
        6,335
        19%
        Mitch Rosenwald
        5,917
        17.7%
        Matthew Sparks
        5,883
        17.6%
        Grecia Rivas-Smith
        4,928
        14.8%
        Steven Arnst
        4,381
        13.1%
        Robert Thompson
        3,383
        10.1%
        Scott Herman
        2,576
        7.7%
        100% of vote
        Parkland: Mayor
        Candidate
        votes
        Richard Walker
        9,976
        53%
        Stacy Kagan
        8,853
        47%
        Rich Walker
        0
        0%
        100% of vote
        Parkland: Commission District 1
        Candidate
        votes
        Simeon Brier
        6,637
        39.4%
        Denise DellaPolla
        5,016
        29.7%
        Alex Zand
        3,274
        19.4%
        William Reicherter
        1,937
        11.5%
        100% of vote
        Parkland: Commission District 2
        Candidate
        votes
        Jordan Isrow
        9,230
        55.8%
        Derek Olivier
        7,321
        44.2%
        100% of vote
        Parkland: Commission District 4
        Candidate
        votes
        Bob Mayersohn
        10,036
        60.5%
        Robert Brannen
        6,554
        39.5%
        100% of vote
        Plantation: City Council Group 3
        Candidate
        votes
        Jennifer Andreu
        19,725
        44.4%
        Jennifer Izaguirre
        12,371
        27.9%
        Ron Jacobs
        12,320
        27.7%
        100% of vote
        Plantation: City Council Group 4
        Candidate
        votes
        Timothy Fadgen
        16,304
        37.9%
        Keandra Fulton
        13,209
        30.7%
        Siobhan Edwards
        9,696
        22.6%
        Henry VanBaalen
        3,785
        8.8%
        Marie Edwards
        0
        0%
        100% of vote
        Plantation: City Council Group 5
        Candidate
        votes
        Nick Sortal
        25,568
        60.6%
        Robert Koreman
        16,622
        39.4%
        100% of vote
        Pompano Beach: Mayor-At-Large
        Candidate
        votes
        Rex Hardin
        21,007
        47.4%
        Joseph Wells
        11,720
        26.4%
        Todd "Bulldog" Hennen
        11,627
        26.2%
        Todd Hennen
        0
        0%
        100% of vote
        Pompano Beach: Commission District 1
        Candidate
        votes
        Andrea McGee
        5,343
        47.3%
        Tom Drum
        3,594
        31.8%
        John Cavanaugh
        2,363
        20.9%
        Thomas Drum
        0
        0%
        100% of vote
        Pompano Beach: Commission District 2
        Candidate
        votes
        Rhonda Eaton
        4,309
        58.6%
        Thomas Terwilliger
        3,039
        41.4%
        100% of vote
        Pompano Beach: Commission District 3
        Candidate
        votes
        Tom McMahon
        5,340
        66.2%
        Dan Caradonna
        2,728
        33.8%
        Thomas McMahon
        0
        0%
        Daniel Caradonna
        0
        0%
        100% of vote
        Pompano Beach: Commission District 4
        Candidate
        votes
        Beverly Perkins
        2,975
        45%
        Carmen Jones
        1,934
        29.3%
        Edward "Ed" Phillips
        1,699
        25.7%
        Edward Phillips
        0
        0%
        100% of vote
        Pompano Beach: Commission District 5
        Candidate
        votes
        Cyndy Floyd
        4,977
        50.7%
        Barry Moss
        4,846
        49.3%
        100% of vote
        Southwest Ranches: Mayor
        Candidate
        votes
        Steve Breitkreuz
        2,639
        56.6%
        Doug McKay
        2,027
        43.4%
        100% of vote
        Southwest Ranches: Council District 3
        Candidate
        votes
        James "Jim" Allbritton
        2,499
        58.1%
        Delsa Amundson
        1,376
        32%
        Barry Neunzig
        429
        10%
        James "Jim" AllBritton
        0
        0%
        George Morris
        0
        0%
        100% of vote
        Southwest Ranches: Council District 4
        Candidate
        votes
        David Kuczenski
        2,259
        51.8%
        Denise "Dee" Schroeder
        2,104
        48.2%
        100% of vote
        Sunrise: Commissioner Seat D
        Candidate
        votes
        Jacqueline Guzman
        19,025
        47.5%
        Erncy Dumornay
        6,555
        16.4%
        Marco Bohorquez
        6,148
        15.3%
        Jason Kruszka
        4,328
        10.8%
        Patrick Jabouin Sr
        4,011
        10%
        100% of vote
        Sunrise: Ballot Question 1
        Candidate
        votes
        Yes
        33,736
        80%
        No
        8,453
        20%
        100% of vote
        Sunrise: Ballot Question 2
        Candidate
        votes
        Yes
        29,467
        73.9%
        No
        10,434
        26.1%
        100% of vote
        Sunrise: Ballot Question 3
        Candidate
        votes
        Yes
        30,552
        71.6%
        No
        12,148
        28.4%
        100% of vote
        Tamarac: Commission District 1
        Candidate
        votes
        Marlon Bolton
        6,500
        74.5%
        Michelle "Chef" Jones
        2,226
        25.5%
        100% of vote
        Tamarac: Commission District 3
        Candidate
        votes
        Elvin Villalobos
        4,436
        44.9%
        Julie Fishman
        4,334
        43.9%
        Jodie-Ann Wright
        1,105
        11.2%
        100% of vote
        West Park: Mayor
        Candidate
        votes
        Felicia Brunson
        4,406
        71%
        Cristina Eveillard
        1,800
        29%
        100% of vote
        West Park: Commission Seat 3
        Candidate
        votes
        Joy Smith
        2,098
        34.4%
        Keith Abel
        1,997
        32.8%
        Kristine Judeikis
        1,996
        32.8%
        100% of vote
        West Park: Commission Seat 4
        Candidate
        votes
        Marvin Price
        3,280
        54.1%
        Katrina Touchstone
        2,788
        45.9%
        100% of vote
        Weston: Mayor
        Candidate
        votes
        Margaret "Peggy" Brown
        13,548
        41.9%
        Richard "Rick" Stark
        12,131
        37.5%
        James "Jim" Norton
        6,653
        20.6%
        100% of vote
        Weston: Commission Seat 1
        Candidate
        votes
        Chris Eddy
        14,038
        46.2%
        Jason Zauder
        9,552
        31.5%
        Rafael "Papa" Pons
        6,766
        22.3%
        100% of vote
        Weston: Commission Seat 2
        Candidate
        votes
        Henry Mead
        11,115
        36.8%
        Dalia Quinones-Zayas
        10,053
        33.2%
        Kim Schnitzius
        9,073
        30%
        100% of vote
        Wilton Manors: Mayor
        Candidate
        votes
        Scott Newton
        3,161
        44.7%
        Julie Carson
        3,045
        43%
        Josie Malave
        873
        12.3%
        100% of vote
        Wilton Manors: Commissioner
        Candidate
        votes
        Mike Bracchi
        3,615
        32.4%
        Chris Caputo
        3,071
        27.5%
        Doug Blevins
        2,229
        20%
        Jason Basilico
        1,174
        10.5%
        Juan Melecio
        644
        5.8%
        Joe Sansone
        423
        3.8%
        Joseph Sansone
        0
        0%
        100% of vote

        Palm Beach County

        back to top

        Clerk Of The Circuit Court And Comptroller
        Candidate
        votes
        Joseph Abruzzo (DEM)
        546,771
        95.9%
        WRITE-IN
        23,395
        4.1%
        100% of vote
        Palm Beach County Sheriff
        Candidate
        votes
        Ric L. Bradshaw (DEM)
        484,439
        64.8%
        Lauro Diaz (REP)
        262,592
        35.2%
        100% of vote
        Tax Collector
        Candidate
        votes
        Anne Gannon (DEM)
        558,204
        79.1%
        Frank Ciatto (NPA)
        147,767
        20.9%
        100% of vote
        Circuit Judge, Palm Beach County, Group 30
        Candidate
        votes
        Jaimie Goodman
        364,461
        59.2%
        Adam Myron
        251,479
        40.8%
        100% of vote
        Palm Beach Soil And Water Conservation District Group 2
        Candidate
        votes
        Ann Sorrell
        396,819
        65.5%
        Audrey Friedrich
        208,605
        34.5%
        100% of vote
        Palm Beach Soil And Water Conservation District Group 3
        Candidate
        votes
        Jon Shaw
        203,584
        34.1%
        Chad Alvarez
        156,125
        26.2%
        Nicholas O'Neal
        123,777
        20.7%
        Adam Baer
        113,537
        19%
        100% of vote
        Palm Beach Soil And Water Conservation District Group 4
        Candidate
        votes
        Rob Long
        324,841
        53.9%
        Candace Rojas
        277,696
        46.1%
        100% of vote
        County Commission District 1
        Candidate
        votes
        Maria G. Marino (REP)
        95,316
        95.8%
        WRITE-IN
        4,171
        4.2%
        Rhonda Buice
        0
        0%
        100% of vote
        County Commission District 3
        Candidate
        votes
        Dave Kerner (DEM)
        56,493
        60.2%
        Jonathan Maples (REP)
        37,171
        39.6%
        WRITE-IN
        141
        0.15%
        Maria Garcia
        0
        0%
        100% of vote
        County Commission District 5
        Candidate
        votes
        Maria Sachs (DEM)
        74,643
        58.8%
        David Shiner (REP)
        52,324
        41.2%
        100% of vote
        County Commission District 7
        Candidate
        votes
        Mack Bernard (DEM)
        66,307
        83.2%
        Leonard Serratore (NPA)
        10,147
        12.7%
        Caneste Succe (NPA)
        2,940
        3.7%
        WRITE-IN
        301
        0.38%
        100% of vote
        Port Of Palm Beach Group 1
        Candidate
        votes
        Wayne Richards (DEM)
        168,516
        96.4%
        WRITE-IN
        6,219
        3.6%
        Christopher McAfee
        0
        0%
        100% of vote
        Port Of Palm Beach Group 2
        Candidate
        votes
        Katherine M. Waldron (DEM)
        142,452
        71.9%
        Mike Whalen (NPA)
        54,658
        27.6%
        WRITE-IN
        1,113
        0.56%
        Robin Rance-Hoffman
        0
        0%
        100% of vote
        Port Of Palm Beach Group 3
        Candidate
        votes
        Jean L. Enright (DEM)
        125,462
        58.1%
        Roderick Clarke (REP)
        90,612
        41.9%
        100% of vote

        Miami-Dade County

        back to top

        Mayor, Miami-Dade County
        Candidate
        votes
        Daniella Cava
        576,647
        54%
        Esteban Bovo
        491,838
        46%
        100% of vote
        Clerk Of The Circuit Court
        Candidate
        votes
        Harvey Ruvin (DEM)
        758,560
        73.2%
        Rubin Young (NPA)
        277,935
        26.8%
        100% of vote
        Miami-Dade County Commissioner, District 3
        Candidate
        votes
        Keon Hardemon
        44,017
        66.7%
        Gepsie M. Metellus
        21,952
        33.3%
        100% of vote
        Miami-Dade County Commissioner, District 5
        Candidate
        votes
        Eileen Higgins
        37,947
        52.5%
        Renier Portilla
        34,346
        47.5%
        Renier De La Portilla
        0
        0%
        100% of vote
        Miami-Dade County Commissioner, District 7
        Candidate
        votes
        Raquel Regalado
        52,819
        50.6%
        Cindy Lerner
        51,524
        49.4%
        100% of vote
        Miami-Dade County Commissioner, District 9
        Candidate
        votes
        Kionne McGhee
        42,524
        53.7%
        Elvis Maldonado
        36,619
        46.3%
        100% of vote
        Miami-Dade School Board Member, District 3
        Candidate
        votes
        Lucia Baez-Geller
        64,289
        61%
        Russ Rywell
        41,102
        39%
        100% of vote
        Miami-Dade School Board Member, District 5
        Candidate
        votes
        Christi Fraga
        51,880
        55.7%
        Mara Zapata
        41,284
        44.3%
        100% of vote
        Miami-Dade School Board Member, District 9
        Candidate
        votes
        Luisa Santos
        66,386
        52%
        Dennis C. Moss
        61,399
        48%
        100% of vote
        County Referendum 1
        Candidate
        votes
        Yes
        753,983
        73.7%
        No
        268,878
        26.3%
        100% of vote
        County Referendum 2
        Candidate
        votes
        Yes
        808,291
        78.4%
        No
        222,693
        21.6%
        100% of vote
        County Referendum 3
        Candidate
        votes
        No
        525,324
        51.2%
        Yes
        501,204
        48.8%
        100% of vote
        Advertisement